Blog

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?

Jaki promiennik podczerwieni wybrać?

Stoisz przed dylematem, jaki promiennik podczerwieni wybrać do swojego domu lub firmy? Promienniki podczerwieni cieszą się rosnącą popularnością zarówno w użytku prywatnym, komercyjnym, jak i przemysłowym. Urządzenia te, korzystające z promieniowania podczerwonego do ogrzewania, oferują użytkownikom wiele zalet. Wybór odpowiedniego modelu może jednak stanowić wyzwanie. W niniejszym artykule przybliżamy działanie oraz zastosowania promienników podczerwieni. Podpowiadamy też, czym się kierować, decydując jaki promiennik podczerwieni wybrać do lakierni, magazynu, restauracji, na taras i do innych obiektów.

Co to są promienniki podczerwieni? Jak działają?

Promienniki podczerwieni to nowoczesne urządzenia grzewcze. Działają na zasadzie przetwarzania energii elektrycznej w fale podczerwone emitujące ciepło na przykład za pomocą żarnika wykonanego z włókna węglowego lub innego materiału. Na rynku można znaleźć promienniki, w których wykorzystano różne elementy grzewcze, przeznaczone do zróżnicowanych zastosowań. Przed zakupem warto więc dokładnie zapoznać się ze specyfikacją dostępnych modeli.

Zróżnicowanie oferty promienników podczerwieni jest wynikiem szerokich możliwości ich wykorzystania. Wyróżniamy między innymi modele wewnętrzne, zewnętrzne i przenośne. Każdy z nich ma inne właściwości, co sprawia, że idealnie nadaje się do użytku w specyficznym środowisku. Najważniejsze jest jednak, by pamiętać, że niezależnie od rodzaju, dobry promiennik podczerwieni cechuje się wysoką skutecznością ogrzewania.

Do największych zalet urządzeń tego typu należą efektywność energetyczna, szybkość nagrzewania się i precyzyjne działanie. Promienniki podczerwieni są doceniane za łatwy montaż, intuicyjną obsługę, a także cichą pracę. Można wykorzystać je jako ogrzewanie podstawowe, a także tymczasowe lub stanowiskowe. To nowoczesny i ekologiczny wybór, który sprawdzi się w wielu miejscach.

Różnorodne zastosowania promienników podczerwieni

Przed odpowiedzią na pytanie, jaki promiennik podczerwieni wybrać, warto podkreślić, jak szerokie jest zastosowanie tych nowoczesnych urządzeń grzewczych. W domach prywatnych i mieszkaniach często są używane jako dodatkowe źródło ciepła lub do ogrzewania miejsc szczególnie narażonych na zimno. Popularnym rozwiązaniem jest montaż promiennika w łazience, w celu poprawy komfortu cieplnego domowników. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wyposażyć się w promiennik ciepła na taras, balkon, werandę czy do ogrodu zimowego. To bardzo dobry sposób, by stworzyć swoją prywatną strefę relaksu, w której panują przyjemne warunki.

Promienniki podczerwieni powszechnie wykorzystuje się w restauracjach, barach, pubach i hotelach, do ogrzania zewnętrznej strefy gastronomicznej. Właściciele lokali, w których otwarte są ogródki, mogą dzięki temu wydłużyć sezon zapewniając klientom komfort termiczny w chłodniejsze dni. W przemyśle promienniki służą między innymi do ogrzewania magazynów i hal produkcyjnych o różnych powierzchniach (również wysokich pomieszczeń), warsztatów czy lakierni. Urządzenia można z powodzeniem wykorzystać do zapewnienia optymalnej temperatury w całym obiekcie, jak również do ogrzewania stanowiskowego, na przykład miejsc, w których przebywają pracownicy.

Jaki promiennik podczerwieni wybrać? Czym się kierować?

Zastanawiasz się, jaki promiennik kupić do łazienki, na taras lub do swojej firmy – np. warsztatu lub restauracji? Jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Wybierając promiennik podczerwieni, należy przede wszystkim określić, gdzie i do jakiego celu będzie on wykorzystywany. Bardzo ważne jest określenie, czy urządzenie ma działać w warunkach wewnętrznych, czy zewnętrznych, i na jakie czynniki będzie narażone. Duże znaczenie mają również takie parametry, jak:

  • moc,
  • rodzaj zasilania,
  • wymiary,
  • waga,
  • ewentualny sposób montażu urządzenia,
  • rodzaj zastosowanego elementu grzewczego (karbonowy, halogenowy, kwarcowy, aluminiowy),
  • regulacja mocy,
  • sposób sterowania.

W wielu przypadkach ważny jest również wygląd promiennika. Na rynku są na szczęście dostępne estetyczne modele, które doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz.

Najlepszym wyborem, który jest obarczony najmniejszym ryzykiem, jest zakup promiennika od sprawdzonego producenta, który zapewnia wysoką jakość wykonania i energooszczędność urządzenia.

Jaki promiennik do łazienki i innych zastosowań? Podsumowanie

Wybierając odpowiedni promiennik podczerwieni, należy zastanowić się, jaką moc powinien mieć, gdzie będzie użytkowany i jakie wymagania ma spełniać. Wybór produktów z tej kategorii jest szeroki, dlatego warto dobrze określić swoje oczekiwania wobec urządzenia. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań w tym zakresie, sprawdź, co oferuje nasz sklep z ogrzewaniem. Mamy w asortymencie między innymi promienniki Novli, których jesteśmy producentem, a także Radialight oraz Fenix, których jesteśmy wyłącznym importerem na rynek polski. Zapraszamy do zakupów.