Blog

Zastosowanie promieniowania podczerwonego w ogrzewaniu

Zastosowanie promieniowania podczerwonego w ogrzewaniu

Jednym z rozwiązań wykorzystywanych w ramach nowoczesnych systemów ogrzewania jest promieniowanie podczerwone. Zastosowanie IR opiera się na wymianie ciepła przez fale radiacyjne, czyli inaczej emisję ciepła z rozgrzanego obiektu. Przykładem może być tutaj wszystkim znany piec kaflowy. Ogrzewanie tego rodzaju oferuje wiele zalet. Jest nie tylko ekonomiczne, ale także bezpieczne dla zdrowia i ekologiczne. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to jest podczerwień, przybliżamy sposób działania ogrzewania podczerwienią i przedstawiamy jego zalety. Zapraszamy do lektury!

Co to jest podczerwień?

Promieniowanie podczerwone (podczerwień, infrared, IR) to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, którego długości fal mieszczą się pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi – wahają się od około 700 nanometrów do 1 milimetra. Podczerwień emituje każde ciało fizyczne, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, w tym również ciało ludzkie. Choć fale podczerwieni nie są widoczne gołym okiem, otaczają nas przez cały czas i są szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki i techniki.

Promieniowanie podczerwone – zastosowanie

Promieniowanie podczerwone ma różne zastosowania. Obejmują one:

 • medycynę, w tym fizykoterapię,
 • termografię i pirometrię,
 • kosmetologię,
 • pomiary odległości.

Podczerwień towarzyszy nam na co dzień – jest wykorzystywana m.in. w telefonach komórkowych, pilotach do telewizora, kamerach monitoringu i wielu innych urządzeniach. Znajduje również zastosowanie w systemach ogrzewania.

Promieniowanie podczerwone w ogrzewaniu

Ogrzewanie na podczerwień doskonale sprawdza się w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych, w tym w domach, biurach, halach produkcyjnych, magazynach, a także na zewnątrz, w ogródkach restauracyjnych czy na tarasach. Jak działa? Urządzenia na podczerwień ogrzewają na zasadzie emisji ciepła z powierzchni grzewczej urządzenia. Inaczej możemy nazywać ogrzewanie radiacyjne, przez promieniowanie cieplne, ogrzewanie na podczerwień, promiennikowe. Wytworzone w ten sposób ciepło jest odczuwalne znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych systemów. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnych tekstach na naszym blogu.

Istnieją różne urządzenia grzewcze wykorzystujące podczerwień. Do najpopularniejszych należą:

 • panele na podczerwień i grzejniki na podczerwień (sufitowe, ścienne, przenośne, do zastosowań domowych i przemysłowych),
 • promienniki podczerwieni (wewnętrzne i zewnętrzne),
 • maty i folie grzewcze na podczerwień (wykorzystywane w ogrzewaniu płaszczyznowym).

Dostępne są także grzejniki hybrydowe, które łączą zalety ogrzewania podczerwienią i ogrzewania konwekcyjnego.

Zalety ogrzewania podczerwonego

Ogrzewanie na podczerwień cieszy się rosnącą popularnością. Ma to związek z jego licznymi zaletami.

 • Efektywność energetyczna i opłacalność rozwiązania: ogrzewanie podczerwienią cechuje się wysoką efektywnością, nie jest drogie w instalacji, a dzięki energooszczędnym technologiom zapewnia optymalne koszty eksploatacji.
 • Aspekty zdrowotne: ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne dla zdrowia, nie powoduje przesuszania powietrza i zapewnia kojące dla ciała ciepło, podobne do ciepła słonecznego.
 • Przyjazność dla alergików: ogrzewanie podczerwienią nie powoduje ruchu powietrza, nie powoduje unoszenia kurzu, dzięki czemu jest zdecydowanie zalecane dla alergików.
 • Łatwość instalacji i elastyczność zastosowania: urządzenia wykorzystujące podczerwień są proste w montażu i sprawdzają się w obiektach o różnym przeznaczeniu.
 • Ekologia: nowoczesne systemy ogrzewania podczerwienią są lepszym wyborem dla środowiska niż tradycyjne systemy grzewcze.

Podsumowanie

Wykorzystanie promieniowania podczerwonego do ogrzewania ma mnóstwo zalet. To efektywne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie, które można wykorzystać zarówno do dogrzewania, jak i samodzielnego ogrzewania. Świetnie sprawdza się w formie podłogówki, jak również paneli ściennych czy sufitowych. Jeśli interesuje Cię ogrzewanie na podczerwień, sklep Econovli to idealne miejsce, by dokonać zakupu. Oferujemy szeroki wybór urządzeń sprawdzonych producentów, które są energooszczędne, a przy tym estetyczne.