Blog

Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego wybrać? Poradnik

Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego wybrać? Poradnik

Elektryczne, gazowe, a może pompą ciepła? Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego wybrać, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – na rynku nie brakuje odpowiednich rozwiązań. Możesz zdecydować się na różne systemy grzewcze, które zapewniają wysoką efektywność i komfort cieplny przy stosunkowo niskich kosztach. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii, jednocześnie zapewniając wysoki komfort życia jego mieszkańcom. Charakteryzuje się on wykorzystaniem zaawansowanych technologii budowlanych oraz materiałów, które skutecznie redukują straty ciepła. Najważniejsze elementy domu energooszczędnego to:

 • izolacja termiczna – dobrze zaprojektowana izolacja ścian, dachu i podłóg, która ogranicza straty ciepła i pomaga utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz budynku;
 • szczelność budynku – ograniczenie nieszczelności poprzez precyzyjne wykonanie połączeń budowlanych oraz montaż nowoczesnych, szczelnych okien i drzwi;
 • systemy wentylacyjne – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), która zapewnia świeże powietrze, jednocześnie minimalizując straty energetyczne;
 • energooszczędne urządzenia – stosowanie urządzeń o wysokiej efektywności energetycznej,
 • odnawialne źródła energii – wykorzystanie energii odnawialnej, na przykład fotowoltaiki, która pozwala na produkcję własnej energii elektrycznej i zmniejszenie zależności od zewnętrznych dostawców;
 • energooszczędne ogrzewanie domu – zastosowanie systemu, który wytwarza odpowiednią ilość ciepła przy optymalnym zużyciu energii, bez szkody dla środowiska.

Domy energooszczędne nie tylko obniżają koszty eksploatacyjne, ale także przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, redukując emisję szkodliwych substancji. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, możliwe jest osiągnięcie znacznych oszczędności energii przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu i zdrowego mikroklimatu wewnątrz budynku.

Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego? Najpopularniejsze rozwiązania

Czym ogrzewać dom energooszczędny? Najpopularniejsze rozwiązania stosowane w budynkach tego rodzaju to:

 • ogrzewanie elektryczne domu energooszczędnego – jedno z najprostszych, najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które nie wymaga skomplikowanej instalacji. Nowoczesne systemy ogrzewania elektrycznego, takie jak maty grzewcze, panele na podczerwień czy grzejniki elektryczne z niskim zużyciem energii, są energooszczędne, bezpieczne, łatwe w montażu i obsłudze. Aby były jak najbardziej efektywne w domu niskoenergetycznym, warto zasilać je energią z odnawialnych źródeł, na przykład z fotowoltaiki.
 • ogrzewanie pompą ciepła – to ekologiczne i bardzo wydajne rozwiązanie, które polega na przekształcaniu energii z otoczenia (powietrza, wody, gruntu) w ciepło użytkowe. Pompy ciepła charakteryzują się niskim zużyciem energii elektrycznej, a ich efektywność rośnie wraz z dobrze zaizolowaną konstrukcją domu. Mogą być stosowane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń.
 • gazowe ogrzewanie w domu energooszczędnym i pasywnym – tradycyjne, ale wciąż popularne rozwiązanie. W połączeniu z odpowiednią izolacją termiczną, ogrzewanie gazowe może być ekonomicznym i ekologicznym wyborem.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości przed podjęciem decyzji.

Ogrzewanie elektryczne domu energooszczędnego – dostępne systemy

Istnieją różne systemy ogrzewania elektrycznego, które zapewniają komfort cieplny oraz wysoką efektywność energetyczną. Należą do nich:

 • system ogrzewania płaszczyznowego – nowoczesne rozwiązanie, które może być stosowane w formie ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego. System opiera się na montażu mat, folii lub kabli grzewczych, które zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach;
 • grzejniki i panele elektryczne – dostępne są różne typy grzejników elektrycznych, w tym urządzenia konwekcyjne, panele na podczerwień oraz grzejniki hybrydowe (promiennikowo-konwekcyjne, czyli połączenie promieniowania na podczerwień z konwekcją);
 • inne rozwiązania – do ogrzewania i dogrzewania pomieszczeń można wykorzystać także elektryczne promienniki podczerwieni czy termowentylatory.

Każdy z tych systemów ma swoje specyficzne zalety, a wybór najlepszego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb i charakterystyki budynku.

Czym ogrzewać dom energooszczędny? Podsumowanie

Jeśli planujesz budowę domu energooszczędnego, czeka Cię wiele ważnych decyzji, w tym wybór ogrzewania. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, a jednym z najbardziej uniwersalnych jest ogrzewanie elektryczne, na przykład w formie grzejników na podczerwień. Nowoczesne systemy ogrzewania elektrycznego zapewniają wysoki komfort cieplny przy optymalnym zużyciu energii. Dodatkowo są łatwe w montażu, bezpieczne i estetyczne.

Nasz sklep z ogrzewaniem oferuje szeroki wybór urządzeń do ogrzewania elektrycznego. Niezależnie od tego, czy interesują Cię grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne, czy ogrzewanie elektryczne podłogowe, możemy zaproponować Ci wiele produktów wysokiej jakości. Sprzedajemy urządzenia marki Novli, których jesteśmy producentem, a także wielu cenionych marek, które jako jedyni sprowadzamy do Polski. Zapraszamy do zakupów.