Blog

Mata czy folia grzewcza - co wybrać?

Mata czy folia grzewcza - co wybrać?

Wiele osób planujących montaż ogrzewania staje przed wyborem: mata grzewcza czy folia na podczerwień – na które rozwiązanie się zdecydować? Choć obie technologie są skuteczne i pod wieloma względami korzystne dla użytkownika, każda z nich ma swoje specyficzne właściwości, które lepiej sprawdzają się w określonych warunkach. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się zarówno matom, jak i foliom grzewczym, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Zapraszamy do lektury.

Czym są i jak działają folie grzewcze?

Folie grzewcze to nowoczesne systemy ogrzewania płaszczyznowego, które działają na zasadzie emisji promieniowania podczerwonego. Ciepło wytwarzane w wyniku przetwarzania energii elektrycznej jest przekazywane bezpośrednio do pomieszczenia oraz do ciał stałych znajdujących w pomieszczeniu, takich jak meble, ściany i ludzie. Folie grzewcze znajdują zastosowanie w nowych i starych budynkach o różnym przeznaczeniu, w tym domach całorocznych, letniskowych, mieszkaniach oraz obiektach komercyjnych.

Do zalet folii grzewczych zalicza się przede wszystkim wysoką efektywność grzewczą i łatwość instalacji. Na rynku dostępne są folie o różnym przeznaczeniu, w tym modele:

Co warto wiedzieć o matach grzewczych?

Maty grzewcze, podobnie jak folie, wykorzystują do ogrzewania pomieszczeń promieniowanie podczerwone. Najczęściej mają postać siatki z włókna szklanego, które stanowi podporę dla przewodów grzejnych. Maty są przeznaczone do ogrzewania płaszczyznowego: podłogowego, ściennego, sufitowego. Można stosować je jako ogrzewanie podstawowe, tymczasowe, a także do dogrzewania wybranych pomieszczeń, np. łazienek. To dobry wybór zarówno do nowych, energooszczędnych obiektów, jak i remontowanych budynków.

Jeśli chodzi o zalety mat grzewczych, wyróżnia je stosunkowo prosty montaż, ekologia i wysoki komfort użytkowania. Są również doceniane za mnogość zastosowań i możliwość doboru rodzaju, wielkości oraz mocy do indywidualnych potrzeb w zakresie ogrzewania.

Mata grzewcza czy folia na podczerwień? Co wybrać?

Mata czy folia grzewcza – co wybrać? To bardzo dobre pytanie. Choć oba systemy ogrzewania działają w podobny sposób i mogą być wykorzystywane w tych samych celach, różnią się między sobą budową, sposobem montażu i właściwościami. Ma to przełożenie na zakres ich zastosowań – nie zawsze można zdecydować się na oba rozwiązania.

Skąd wiedzieć, na które rozwiązanie się zdecydować: matę grzewczą czy folię na podczerwień? Podstawowa zasada, którą należy się kierować, brzmi:

  • maty grzewcze na podczerwień są przeznaczone do zabudowy mokrej. Montujemy je w warstwie kleju pod płytkami ceramicznymi lub kamieniem, ale również w wylewce samopoziomującej w przypadku zastosowania parkietu klejonego do podłoża. Odpowiednie maty można zastosować w tynku lub pod glazurą;
  • folie grzewcze są natomiast przeznaczone do montażu w zabudowie suchej – pod podłogami pływającymi, czyli pod panelami lub parkietem układanym na sucho (bez kleju). Uwaga: folii nie montujemy w pomieszczeniach mokrych tj. łazienka.

W razie wątpliwości, na które rozwiązanie się zdecydować, najlepiej skonsultować się z fachowcem. Nasz sklep z ogrzewaniem zapewnia profesjonalne doradztwo w zakupach, również pod kątem doboru mat i folii grzewczych do wybranych zastosowań.

Mata czy folia grzewcza? Podsumowanie

Mata grzewcza czy folia grzewcza – to pytanie zadaje sobie wiele osób planujących montaż elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od rodzaju zabudowy, na przykład wykończenia podłogi. W Econovli znajdziesz produkty odpowiednie do montażu w różnych pomieszczeniach: folie, maty jak również kable grzewcze. Zapraszamy do zakupów, a w razie pytań o asortyment prosimy o kontakt.