Blog

Ogrzewanie na podczerwień - wady i zalety

Ogrzewanie na podczerwień - wady i zalety

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w domach, mieszkaniach i przestrzeniach komercyjnych staje się ogrzewanie na podczerwień. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o instalacji? W dzisiejszym artykule przyglądamy się korzyściom oraz potencjalnym problemom związanym z ogrzewaniem na podczerwień. Zapraszamy do lektury.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień opiera się na emisji fal podczerwonych z powierzchni grzewczej urządzenia. Wytworzone ciepło jest przekazywane w postaci promieniowania cieplnego bezpośrednio do pomieszczenia, a także do obiektów i osób, które się w nim znajdują. Co istotne, wzrost temperatury jest odczuwalny znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych systemów, a emitowane ciepło jest bardzo przyjemne i kojące.

Istnieją różne urządzenia grzewcze, które wykorzystują promieniowanie podczerwone:

  • ogrzewanie płaszczyznowe – obejmuje systemy instalowane na ścianach, sufitach i popularne ogrzewanie podłogowe na podczerwień. Montaż wymaga zastosowania mat, folii lub kabli grzewczych;
  • grzejniki i panele na podczerwień – popularne rozwiązanie, które najczęściej polega na montażu urządzenia grzewczego na ścianie lub suficie. Panele i grzejniki mogą być estetycznym elementem wystroju wnętrza, a ich montaż jest stosunkowo prosty;
  • promienniki podczerwieni – urządzenia emitujące fale podczerwone, które można stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków, również w przestrzeniach przemysłowych.

Ogrzewanie na podczerwień, dzięki swojej różnorodności i efektywności, jest wykorzystywane w wielu różnych miejscach, od domów jednorodzinnych po duże obiekty przemysłowe.

Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety

Ogrzewanie podczerwienią nie bez powodu cieszy się dużą popularnością – to rozwiązanie o licznych zaletach. Do najważniejszych należą:

  • wysoki komfort cieplny – ogrzewanie na podczerwień zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła, sprawnie podnosi temperaturę i utrzymuje ją na wskazanym poziomie, a przy tym tworzy przyjemny mikroklimat.
  • prosta instalacja i niskie wymagania konserwacyjne – montaż systemów ogrzewania na podczerwień jest prosty i szybki, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych. Dodatkowo, systemy te wymagają minimalnej konserwacji, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.
  • bezpieczeństwo i zdrowie – ogrzewanie podczerwienią nie generuje intensywnego ruchu powietrza, co redukuje ilość kurzu i alergenów w powietrzu. Ponadto systemy te są bezpieczne w użytkowaniu, nie stwarzają ryzyka poparzeń ani pożarów.
  • energooszczędność – ogrzewanie na podczerwień umożliwia osiągnięcie komfortu cieplnego przy niskim zużyciu energii. To ważne zarówno pod kątem środowiska, jak i kosztów ogrzewania.
  • szeroka paleta rozwiązań o uniwersalnym zastosowaniu – dostępność różnych systemów, takich jak panele grzewcze, promienniki czy ogrzewanie płaszczyznowe, pozwala na dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb, zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych.

Jak widać, plusów jest dużo. A czy ogrzewanie podczerwienią ma jakieś wady? Tak, ale nie są one znaczące. Decydując się na to rozwiązanie należy pamiętać, że koszty ogrzewania są bezpośrednio związane z cenami energii elektrycznej. Wzrost cen prądu może więc wpłynąć na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych. Warto mieć także na uwadze, że wydajność i energooszczędność ogrzewania podczerwienią zależą od właściwego doboru systemu oraz jego mocy do konkretnego budynku i danych warunków. 

Ogrzewanie podczerwienią – podsumowanie

Jak każdy rodzaj ogrzewania, ogrzewanie infrared ma swoje wady i zalety. Na szczęście tych drugich jest zdecydowanie więcej. Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesne, bardzo wydajne i bezpieczne rozwiązanie grzewcze, które przy odpowiednim doborze i użytkowaniu może znacząco poprawić komfort cieplny i obniżyć koszty energii. Warto jednak pamiętać o jego specyfice i uwzględnić indywidualne potrzeby oraz warunki, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

Jako producent i dystrybutor urządzeń grzewczych w naszym sklepie z ogrzewaniem zapewniamy szeroki wybór grzejników, paneli, mat czy folii na podczerwień. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem.