Blog

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zalety rozwiązania

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zalety rozwiązania

Wiele osób decydujących się na remont lub budowę domu rozważa montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego. To nowoczesne rozwiązanie, które przynosi mnóstwo korzyści zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Jeśli interesuje Cię działanie elektrycznego ogrzewania podłogowego i chcesz poznać zalety instalacji tego rodzaju, zapraszamy do dalszej lektury.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to płaszczyznowy system grzewczy wbudowany w posadzkę, który rozprowadza ciepło równomiernie po całym pomieszczeniu. Działa poprzez podgrzewanie podłogi, która następnie oddaje ciepło, eliminując w ten sposób zimne strefy i zapewniając przyjemną temperaturę w każdym zakątku pomieszczenia. Rozwiązanie ma wiele zalet, do których zalicza się:

  • wysoki komfort cieplny,
  • brak unoszącego się kurzu, co jest szczególnie korzystne dla alergików,
  • większe możliwości aranżacyjne we wnętrzu – nie trzeba martwić się o umiejscowienie grzejników.

Ze względu na liczne pozytywne aspekty montażu ogrzewania podłogowego instalacje tego rodzaju znajdują coraz szersze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Ogrzewanie wodne działa na zasadzie obiegu ciepłej wody rozprowadzanej w rurach pod podłogą. Gorąca woda jest podgrzewana w kotłowni lub pompie ciepła, a następnie doprowadzana do instalacji. Ciepło rozchodzi się po całej powierzchni podłogi, zapewniając optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Alternatywą dla ogrzewania wodnego jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Montaż instalacji tego rodzaju zakłada wykorzystanie ciepła generowanego przez przepływ prądu elektrycznego. Szczególnym rodzajem ogrzewania podłogowego elektrycznego jest ogrzewanie na podczerwień.

Instalacje Infrared opierają swoje działanie na promieniowaniu ciepła z powierzchni, inaczej promieniowaniu na podczerwień, przy wykorzystaniu mat grzewczych lub folii grzewczych.

Zalety systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego

Jeśli rozważasz inwestycję w ogrzewanie podłogowe elektryczne, na pewno interesują Cię wady i zalety tego rozwiązania. Na co warto zwrócić uwagę? Do najważniejszych aspektów należą szybkość, łatwość i stosunkowo niskie koszty montażu instalacji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe można z powodzeniem zamontować w nowych, a także już istniejących budynkach. Porównując rozwiązanie do instalacji wodnych, warto zwrócić uwagę na brak ryzyka, że rury z wodą zamarzną i dojdzie do awarii. Ze względu na ten aspekt ogrzewanie elektryczne bardzo dobrze sprawdza się w domkach letniskowych, używanych sezonowo.

Mówiąc o zaletach ogrzewania elektrycznego, warto zwrócić szczególną uwagę na ogrzewanie na podczerwień. Instalacje tego rodzaju są bezpieczne w użytkowaniu, gwarantują wysoką efektywność, a przy tym są przyjazne środowisku. To dobry wybór dla wszystkich, którzy stawiają na ekologiczne rozwiązania.

Jeśli chodzi o wady, wielu osobom ogrzewanie elektryczne kojarzy się z wysokimi kosztami eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że nowoczesne instalacje grzewcze, w tym te wykorzystujące podczerwień, są projektowane z myślą o jak najniższym zużyciu energii. Nie należy zatem obawiać się bardzo wysokich rachunków za prąd.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że montaż ogrzewania elektrycznego podłogowego to korzystny wybór dla każdego, kto ceni sobie komfort, efektywność i estetykę. Instalacja tego rodzaju sprawdzi się zarówno w domu całorocznym, nowym i modernizowanym, jak i domu letniskowym. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być używane zarówno jako jedyne źródło ciepła lub też jako tzw. ciepła podłoga – wtedy gdy zależy nam tylko na odczuciu ciepłej podłogi wykończonej gresem lub kamieniem. Warto przy tym pamiętać, że na rynku dostępne są różne rozwiązania, w tym maty i folie grzewcze na podczerwień. Szeroki wybór produktów z tej kategorii oferuje nasz sklep z ogrzewaniem. Możemy zaproponować klientom m.in. maty, folie i przewody do ogrzewania podłogowego produkcji Novli.