Blog

Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Jeśli rozważasz montaż elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego, zapewne zastanawia Cię, czy folia grzewcza jest oszczędna i czy opłaca się wybrać to rozwiązanie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zaletom tego systemu ogrzewania i przeanalizujemy koszty zakupu oraz eksploatacji, tak by pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji.

Folie grzewcze – czy warto wybrać ten system ogrzewania?

Czym są folie grzewcze i jak działają? To popularne systemy elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego. Ich działanie opiera się na emisji promieniowania podczerwonego (infrared). W praktyce oznacza to, że wytwarzane przez folie ciepło jest przekazywane bezpośrednio do pomieszczenia (za pośrednictwem okładziny wykończeniowej, np. podłogi), a także do znajdujących się w nim obiektów: ścian, elementów wyposażenia, osób przebywających w pokoju. Efektem jest przyjemne, naturalne i równomiernie rozprowadzone ciepło oraz idący za tym wysoki komfort termiczny.

Zastanawiasz się, co jest lepszym wyborem: folia grzewcza czy ogrzewanie podłogowe wodne? Folie grzewcze mają szerokie zastosowanie i wiele zalet. Można zamontować je zarówno w nowych, dobrze ocieplonych budynkach, jak i starszych obiektach. Co istotne, na rynku dostępne są nie tylko folie grzewcze podłogowe, ale również ścienne, sufitowe i przeznaczone do montażu pod lustrem (do zastosowania jako tzw. antypara). Rozwiązanie jest wybierane między innymi ze względu na łatwość instalacji, ograniczenie cyrkulacji powietrza, estetyką oraz wysoką efektywność grzewczą. Jeśli chodzi o folie grzewcze, nie bez znaczenie jest też koszt eksploatacji.

Czy folia grzewcza jest oszczędna?

Folia grzewcza – koszty prądu to jedno z najważniejszych zagadnień dla osób rozważających montaż tego systemu ogrzewania. Czy rozwiązanie jest opłacalne? Przede wszystkim należy podkreślić, że nowoczesne folie grzewcze na podczerwień cechują się energooszczędnością i przy właściwym użytkowaniu oraz doborze mocy folii nie zużywają dużo prądu. Dokładny koszt użytkowania folii zależy od kilku czynników, w tym obowiązujących cen energii elektrycznej, powierzchni grzewczej czy indywidualnych preferencji w zakresie temperatury. Kluczem do ograniczenia kosztów jest dobór odpowiednich folii grzewczych i kontrolowanie ich pracy oraz zużycia energii za pomocą termostatu.

Wciąż masz wątpliwości, czy folia grzewcza to dobry wybór? Koszty eksploatacji to jedno, ale należy mieć na uwadze również montaż systemu i związane z tym wydatki. Warto wiedzieć, że montaż folii grzewczych nie wymaga skomplikowanych, czasochłonnych i kosztownych prac instalacyjnych, w przeciwieństwie na przykład do wodnego ogrzewania podłogowego. Należy uwzględnić to przy planowaniu budżetu związanego z montażem i użytkowaniem nowego systemu ogrzewania.

Folia grzewcza a koszty prądu – podsumowanie

Jeśli chcesz zamontować w swoim domu folie grzewcze i zastanawiasz się, czy warto, odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. To wydajne, łatwe w montażu rozwiązanie, które zapewnia wysoki komfort termiczny i co do zasady nie generuje wysokich kosztów ogrzewania – w porównaniu do innych systemów. Pamiętaj jedynie, by zadbać o odpowiedni dobór folii i kontrolować ich działanie. Nasz zespół chętnie doradzi Ci w zakupie, montażu i udzieli wskazówek dotyczących użytkowania systemu.

Jako dystrybutor i producent energooszczędnych urządzeń grzewczych oferujemy klientom folie grzewcze pod panele, folie ścienne, sufitowe, pod lustro oraz gotowe zestawy z termostatem. Chcesz sprawdzić również inne rozwiązania? W naszym sklepie z ogrzewaniem znajdziesz między innymi maty grzewcze na podczerwień. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem.