Blog

Ogrzewanie elektryczne podłogowe czy grzejniki - co wybrać?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe czy grzejniki - co wybrać?

Na etapie projektowania domu wiele osób staje przed dylematem: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – na które rozwiązanie się zdecydować? Wybór systemu ogrzewania jest kluczowy pod względem komfortu i efektywności energetycznej. Może być jednak trudny, zwłaszcza że każda opcja ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie jest lepsze – podłogowe czy grzejniki – zapraszamy do lektury. Nasz artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe – sposób działania i zalety

Ogrzewanie elektryczne podłogowe to nowoczesne rozwiązanie polegające na instalacji kabli, mat bezpośrednio pod okładziną posadzki lub kabli grzewczych pod posadzką. Działa na zasadzie promieniowania cieplnego, inaczej mówiąc promieniowania podczerwonego, czyli oddawania ciepła przez promieniowanie z ogrzewanej powierzchni. Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort termiczny, jest efektywne i w pełni bezpieczne. To jednak tylko część jego zalet.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma szerokie zastosowanie – sprawdza w nowych i modernizowanych budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Może być wykorzystane jako wyłączne ogrzewanie pomieszczenia lub do dogrzania wybranej strefy. Wysoka efektywność tego systemu pozwala na sprawne osiągnięcie pożądanej temperatury przy relatywnie niskim zużyciu energii. Dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepła w pomieszczeniu, eliminuje się zimne strefy, co znacząco podnosi komfort cieplny.

Kolejne ważne aspekty to:

  • zdrowy mikroklimat – ogrzewanie podłogowe nie powoduje intensywnej cyrkulacji powietrza, co minimalizuje unoszenie się kurzu i alergenów;
  • łatwe sterowanie temperaturą – za pomocą nowoczesnych termostatów można dostosować temperaturę do indywidualnych potrzeb mieszkańców, optymalizując przy tym zużycie energii;
  • brak widocznych grzejników – ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczenia i zapewnia dużą swobodę w aranżacji wnętrz.

Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki – wybrać, pamiętaj o licznych atutach podłogówki. To estetyczny, wydajny, energooszczędny system, który świetnie sprawdza się w wielu zastosowaniach.

Grzejniki elektryczne – dlaczego warto je wybrać?

Istnieją różne rodzaje grzejników elektrycznych: konwekcyjne, hybrydowe (połączenie promieniowania na podczerwień z konwekcją), na podczerwień. Wszystkie oferują użytkownikom wiele zalet i są bardzo wszechstronne. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Grzejniki elektryczne są wyjątkowo łatwe w montażu. Wymagają jedynie dostępu do gniazdka elektrycznego, co eliminuje konieczność wykonania skomplikowanych instalacji i znacznie skraca czas potrzebny na uruchomienie systemu.
  • Nowoczesne grzejniki elektryczne są energooszczędne – zapewniają wysoką wydajność grzewczą przy niskim zużyciu energii. To oznacza niższe rachunki za prąd i bardziej ekologiczne ogrzewanie.
  • Grzejniki elektryczne charakteryzują się szybkim nagrzewaniem, co oznacza, że zaczynają emitować ciepło natychmiast po włączeniu, sprawnie podnosząc temperaturę w pomieszczeniu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy potrzebujemy szybkiego dogrzania przestrzeni.
  • Grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne są bardzo uniwersalne. Można zamontować je w różnych typach pomieszczeń, zarówno w domach, mieszkaniach, jak i w biurach, zakładach pracy, obiektach usługowych. W każdym przypadku zapewniają wysoki komfort cieplny.
  • Dodatkowym atutem jest wygoda użytkowania – prosta obsługa, programowalne termostaty oraz możliwość indywidualnego dostosowania temperatury w każdym pomieszczeniu sprawiają, że korzystanie z grzejników elektrycznych jest łatwe i komfortowe.

Na koniec warto wspomnieć o nowoczesnym designie grzejników elektrycznych. Dostępne są one w różnych stylach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Dzięki temu grzejniki mogą stać się nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale również estetycznym dodatkiem, który uzupełnia wystrój pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – podsumowanie

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór systemu ogrzewania jest bowiem uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Zależy Ci przede wszystkim na estetyce wnętrza? Postaw na niewidoczny system ogrzewania podłogowego, na przykład folie lub maty grzewcze. Priorytetem jest dla Ciebie szybki, łatwy montaż systemu? W takim razie najlepszym rozwiązaniem będą grzejniki. Porównując systemy, pamiętaj, że oba mają wiele zalet – są wydajne, energooszczędne, umożliwiają łatwe sterowanie temperaturą i zapewniają wysoki komfort cieplny.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki elektryczne, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu z ogrzewaniem. Jako producent i dystrybutor urządzeń grzewczych możemy zaproponować Ci szeroki wybór kabli, mat i folii grzewczych, a także grzejników elektrycznych: konwekcyjnych, hybrydowych, na podczerwień.