Mata grzewcza, maty grzewcze na podczerwień

W niniejszym artykule przedstawimy wszystkie maty grzewcze z naszej oferty, a są to maty grzewcze do zastosowania jako:
- elektryczne ogrzewanie podłogowe pod kamień, płytki, gres, terakotę, parkiet drewniany.
- elektryczne ogrzewanie ścienne pod tynk, pod płytki, gres, glazurę, płytę gk
- elektryczne ogrzewanie dywanowe
- elektryczne ogrzewanie zewnętrzne do rynien, instalacji wodnej, podjazdów, ramp, schodów oraz dachów

Na początek jednak chcemy przedstawić więcej informacji na temat producentów oraz technologi, która jest wykorzystywana w ich matach grzewczych.

Mata grzewcza od Hemstedt

maty grzewcze hemstedtHemstedt to producent ogrzewania od 1974. Jego początki to produkcja kabli grzewczych. Firma została wielokrotnie nagradzana za innowacyjność oraz wspieranie efektywnego i ekologicznego systemu grzewczego dla naszego domu. Największą zaletą jest sposób połączenia kabla grzewczego oraz kabla zasilającego, który nie powoduje zwiększenia grubości kabla w tym miejscu. Dzięki tej innowacyjnej technologii otrzymujemy zabezpieczony kabel na całej długości. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo oraz zmniejsza się grubość maty grzewczej.

Hemstedt innowacyjna technologia mat grzewczych

W kablach grzewczych została zastosowana specjalna technologia, dzięki której nie jest wyczuwalne połączenie między przewodem grzewczym a przewodem zasilającym. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymaliśmy taką samą grubość na całej jego długości. Ponadto został wyeliminowany "słaby punkt", w którym kable może ulec uszkodzeniu. Nasz kabel jest w jednolitej osłonie bez widocznego punktu połączenia np. koszulką termokurczliwą.

Przekrój kabla grzewczego hemstedtNajważniejsze cechy maty grzewczej:

- Jednostronnie zasilana - ułatwia podłączanie oraz układanie

- Siatka samoprzylepna - ułatwia układanie maty

- Jednolita izolacja zewnętrzna - zmniejszona grubość oraz zwiększona wytrzymałość (opatentowana technologia przez Hemstedt)

- Ekranowany przewód - zmniejszone do minimum pole elektromagnetyczne (nie wszystkie maty sprzedawane na naszym rynku posiadają ekranowanie)

- Uziemienie - dodatkowe zabezpieczenie, zalecane przy montażu w łazience (nie wszystkie maty sprzedawane na naszym rynku posiadają uziemienie)

- IP67 - ochrona przed wodą, wymagane przy montażu w wylewce oraz łazience

W naszej ofercie znajdują się kable grzewcze, maty grzewcze o różnej długości oraz mocy. Z możliwością zastosowania ich do ogrzewania domowego oraz zewnętrznego np. do zabezpieczenie przed zamarzaniem podjazdów, instalacji wodnej, rynien, itp.

Szeroki zakres możliwości wykorzystania oraz wieloletnie doświadczenie poparte wieloma nagrodami za innowacyjność oraz produkcję ekologicznych systemów grzewczych.

Mata grzewcza na włóknie węglowym od Thermal Technology

Maty grzewcze thermal technologyMaty grzewczy na włóknie węglowym są produkowane przez firmę THERMAL TECHNOLOGY - która tę technologię ogrzewania zastosowała w ogrzewaczach do opon używanych w sportach motorowych takich jak F1, MOTO GP oraz rajdów samochodowych. Kolejnym zastosowaniem dla tego rozwiązania były maty grzewcze oraz grzejniki.
Maty grzewcze mogą być montowane zarówno jako ogrzewanie podłogowe, ścienne lub zewnętrzne. THERMAL TECHNOLOGY jest wiodącym producentem systemów grzewczych opartych na włóknie węglowym, a ich produkty są innowacyjne i stosowane nie tylko w sportach motorowych ale również do ogrzewania domowego oraz ogrzewania przemysłowego.

Poza produktami gotowymi THERMAL TECHNOLOGY również wykonuje produkty pod wymiar dzięki czemu możemy zawsze dobrać coś dla każdego klienta.

WSZYSTKIE MATY GRZEWCZE NA PODCZERWIEŃ OD THERMAL TECHNOLOGY SZYTE SĄ RĘCZNIE. MAJĄ WSZYTY ODBŁYŚNIK ORAZ IZOLACJE TERMICZNĄ KTÓRE UKIERUNKOWUJĄ CIEPŁO (PROMIENIOWANIE) W STRONĘ OGRZEWANEGO POMIESZCZENIA DZIĘKI TEMU ZMINIMALIZOWANA JEST UTRATA CIEPŁA.

DZIĘKI ZASTOSOWANIU ELEMENTU GRZEJNEGO Z WŁÓKNA WĘGLOWEGO, MATY THERMAL TECHNOLOGY NIE EMITUJĄ SZKODLIWEGO POLA ELEKTROMAGNETYCZNEGO CO POPARTE JEST BADANIAMI WYKONANYMI PRZEZ WŁOSKI INSTYTUT "GIORDANO S.P.A" (CERTYFIKAT NUMER 212656)

kabel z włókna węglowego używany w matach grzewczych THERMAL TECHNOLOGYWłókno węglowe jest składnikiem o wysokiej wydajności, które kryje się za technologią użytą we wszystkich produktach THERMAL TECHNOLOGY.

Korzyści wynikające z zastosowania włókna węglowego jako elementu grzewczego:
• Nie jest to tradycyjny kabel oporowy
• O małej gęstości (3.7 razy niższa niż miedź)
• Wysokie ciepło właściwe (1.87 razy wyższe niż miedź)
• Bardzo wysoki opór (2060 razy wyższe niż miedź)

Wszystko to powoduje:
• Brak pól elektromagnetycznych
• Brak bezwładności cieplnej
• Możliwość przechowywania znacznych ilości ciepła
• Możliwość uwolnienia przechowywanego ciepła bardzo szybko

Obaj producenci wykorzystują metodę ogrzewanie za pomocą promieni podczerwonych.
Czym jest ogrzewanie na podczerwień?
Jest to ogrzewanie przez promieniowanie cieplne i oznacza wymianę ciepła przy użyciu promieni podczerwonych które są tylko nośnikiem owego ciepła. W naturze pomiędzy dwoma ciałami lub przedmiotami o różnej temperaturze następuje naturalna wymiana ciepła właśnie przez promieniowania, a przepływ ciepła ma tendencję przechodzenia z cieplejszego do chłodniejszego ciała. Promieniowanie podczerwone emitowane przez nasze systemy grzewcze zmienia się w ciepło, gdy wejdą w kontakt z obiektem, ścianą lub osobą. Promieniowanie podczerwone nie jest wchłaniane przez powietrze, tylko przez ciała stałe, które z kolei zamieniają je na ciepło. Ciepło jest następnie przekazywane do pomieszczenia dzięki czemu możemy odczuwać optymalną temperaturę.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Zastosowanie
- ogrzewanie elektryczne podłogowe pod kamień, płytki, gres, terakotę, parkiet drewniany

Uwaga. W przypadku chęci wykorzystania mat do ogrzewania pod parkiet drewniany prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi celem uzgodnienia sposobu montażu.

Regulacja temperatury
Do systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego zalecane jest używanie termostatu który umożliwia kontrolę temperatury podłogi lub podwójną kontrolę temperatury (termostat w pomieszczeniu plus czujnik temperatury umieszczony w podłodze). Umożliwia nam to kontrolowanie nie tylko temperatury w pomieszczeniu ale również kontrole temperatury podłogi.
Polecamy termostaty które mają trzy tryby pracy:
- Kontrola samej podłogi
- Kontrola temperatury w pomieszczeniu
- Kontrola obu temperatur naraz

Hemstedt - Kable grzewcze oraz maty grzewcze na siatce

Innowacyjna technologia połączenia kabla zasilającego z grzewczym w matach i kablach grzewczychMata grzewcza umożliwia stworzenie elektryczne ogrzewania podłogowego praktycznie w każdym obiekcie, ponieważ maty mają zaledwie kilka milimetrów grubości. Dzięki czemu maty możemy umieścić bezpośrednio w kleju pod płytki (odczuwamy ciepło dużo szybciej) lub w wylewce samopoziomującej (ciepło jest akumulowane w wylewce przez co ciepło odczuwamy później ale za to dłużej). Dzięki jednostronnemu zasilaniu możemy ją również bez żadnych problemów umieszczać w długich i wąskich pomieszczeniach takich jak np. hole, przedpokoje. Maty grzewcze nadają się również do renowacji oraz do umieszczania ich w nowych budynkach, jak również do łazienek, salonów, biur itp.
Maty grzewcze Hemstedt przyjemne promieniowanie cieplne w każdym obiekcie!

Posiadamy kilka rodzai mat grzewczych między innymi:
- mata jednostronnie zasilana o mocy 150W/m2 o szerokości 50 cm oraz 16 długościach od 2 m do 30 m
- mini mata jednostronnie zasilana o mocy 150W/m2 o szerokości 30 cm oraz 4 długościach od 1 m do 2,5 m
- dwie wersje mat green posiadające dwa obwody grzewcze w jednym kablu
- turbo mata jednostronnie zasilana o mocy 220W/m2 (dwa obwody grzewcze w jednym kablu 110W każdy) o szerokości 50 cm oraz 10 długościach od 2 m do 12 m

Budowa maty grzewczej Hemstedt:
- Kabel grzewczy (posiadający innowacyjne rozwiązania technologiczne)
- Siatka z włókna szklanego (samoprzylepna ułatwiająca montaż)
- 4 metrowy kabel zasilający

mata grzewcza z możliwością cięcia siatki

Siatkę na której umieszczona jest mata grzewcza Hesmstedt możemy przecinać, pamiętając aby nie uszkodzić kabla grzewczego. Umożliwia nam to dopasowanie maty do dowolnego pomieszczenia. Maty które są jednostronnie zasilane nie wymagają podłączenia obu końców do zasilania, dzięki temu możemy zastosować jedną sztukę maty i po jej przecięciu możemy ją ułożyć nawet w pomieszczeniu w kształcie litery L.

Dzięki macie grzewczej Hemstedt montaż będzie bardzo prosty i nie będzie wymagał dodatkowych elementów do przytwierdzenie maty do podłoża, ponieważ mata grzejna jest samoprzylepna. Przed układaniem maty grzewczej należy dokładnie wyczyścić podłoże.

Najważniejszym atutem mat grzewczych Hemstedt jest połączenie kabla grzewczego z kablem zasilającym - wszystko jest wykonane w jednej izolacji, dzięki czemu cała mata posiada IP67 co daje nam pewność, że woda nie uszkodzi naszego ogrzewania. Również zredukowało to grubość maty grzewczej i jest ona nie zmienna na całej jej długości. Co jest bardzo przydane pod czas renowacji budynku, gdy nie chcemy zrywać starej podłogi tylko układamy matę bezpośrednio na nią.

Maty grzewcze do elektrycznego ogrzewania podłogowego

Zestawy mat grzewczych do elektrycznego ogrzewania podłogowego

Thermal Technology - pod wymiar maty grzewcze na siatce

Zastosowanie
- ogrzewanie podłogowe pod płytki, gres, terakotę, parkiet drewniany

Uwaga. W przypadku chęci wykorzystania mat do ogrzewania pod parkiet drewniany prosimy o kontakt z naszym biurem obsługi celem uzgodnienia sposobu montażu.

Mata grzewcza do ogrzewania podłogowego na zamówienieSystem ogrzewania podłogowego robiony pod konkretny wymiar oraz moc zgodnie z przesłanym zamówieniem, ich grubości to 4 mm, dodatkowo posiadają IP67 co oznacza, że możemy je również używać bezpośrednio w wylewce. Maty grzewcze na podczerwień składają się z odpornej siatki z włókna szklanego, które jest podporą dla kabli grzewczych. Włókno węglowe umieszczone jest w silikonowej osłonie. Dodatkowo każdy kabel ma ręcznie wszywane odbłyśnik oraz izolację termiczną, dzięki której zmniejszona jest strata ciepła w dół.

W przypadku wykonania mat pod wymiar nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych połączeń oprócz podłączenia maty do zasilania (za pośrednictwem termostatu).

Dzięki temu że maty grzewcze na podczerwień są robione pod wymiar mamy pewność że cała wymagana powierzchnia podłogi będzie ogrzewana. Dodatkowo jeżeli brakuje nam mocy lub jest jej za dużo w danym pomieszczeniu możemy zamówić inną moc maty grzewczej - pomiędzy 60 W/m2 a 180 W/m2

Dodatkowym atutem jest to że każdy element maty grzewczej pod wymiar wyposażony jest w dwa przewody o długości 3 m (możliwość zamówienie dłuższego za dopłatą), które możemy podłączyć bezpośrednio do termostatu, klient określa narożnik maty w którym wychodzi kabel przyłączeniowy. Istnieje możliwość zamówienia maty grzewczej na podczerwień również w wersji z dodatkowym kablem ochronnym (uziemieniem).

Maty grzewcze do ogrzewania podłogowego pod wymiarRegulacja temperatury
Do systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego na podczerwień zalecane jest używanie termostatu który umożliwia podwójną kontrolę temperatury (termostat w pomieszczeniu plus czujnik temperatury umieszczony w podłodze). Umożliwia nam to kontrolowanie nie tylko temperatury w pomieszczeniu ale również kontrole temperatury podłogi.
Polecamy termostaty które mają trzy tryby pracy:
- Kontrola samej podłogi
- Kontrola temperatury w pomieszczeniu
- Kontrola obu temperatur naraz

Dodatkowe korzyści z systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego:
• Zużycie energii nawet o 30~40% mniejsze w porównaniu do tradycyjnych mat wykonanych na kablu oporowym (dzięki specyficznej charakterystyce włókien węglowych)
• Niższa potrzebna temperatura w pomieszczeniu ( jest to oszczędność około 7-10% na każdy 1°C jaki ustawimy mniej na termostacie)
• Minimalne straty ciepła na zewnątrz: tylko do 15% - ponieważ mata posiada izolacje termiczną oraz odbłyśnik.

Maty grzewcze na podczerwień do elektrycznego ogrzewania podłogowego

Maty grzewcze na podczerwień podtynkowe, płyty g/k, kamień, gres, płytki ceramiczne, glazurę

Ogrzewanie elektryczne podtynkowe od THERMAL TECHNKOLOGY

Systemy grzewcze ścienne mogą być montowane wszędzie tam gdzie nie można zamontować ogrzewania podłogowego lub w miejscach gdzie potrzebujemy uzupełnić ogrzewania podłogowe ponieważ mamy dostępną tylko małą powierzchnie podłogi (np. łazienki, klatki schodowe) lub gdy nie mamy miejsca do powieszenia grzejnika lub chcemy zamontować system ogrzewania po bardzo niskich kosztach.

Maty grzewcze na podczerwień do ogrzewania ściennego od THERMAL TECHNOLOGYIstnieje wiele możliwości zastosowania tego skutecznego i kompaktowego systemu grzewczego:
• pod płyty karton- gipsowe
• bezpośrednio pod tynk
• pod kamień
• pod płytki ceramiczne
• pod gres

Mata grzewcza na podczerwień do zastosowania na ścianę lub sufit, występuje w gotowych elementach lub na zamówienie zgodnie z podanym wymiarem.

Regulacja temperatury
System elektrycznego ogrzewania ściennego i sufitowego na podczerwień nie wymaga podwójnej kontroli temperatury (termostat w pomieszczeniu plus sonda w ścianie). Do regulacji temperatury wystarczy zwykły termostat. Oczywiście jeśli chcemy kontrolować również powierzchnię możemy zastosować termostat wyposażony w dodatkowy zewnętrzny czujnik temperatury NTC.

Dodatkowe korzyści z systemu ogrzewanie ściennego i sufitowego:
• Zużycie energii nawet o 30~40% mniejsze w porównaniu do tradycyjnych mat wykonanych na kablu oporowym (dzięki specyficznej charakterystyce włókien węglowych)
• Niższa potrzebna temperatura w pomieszczeniu ( jest to oszczędność około 7-10% na każdy 1°C jaki ustawimy mniej na termostacie)
• Minimalne straty ciepła na zewnątrz: tylko do 15% - ponieważ mata posiada izolacje termiczną oraz odbłyśnik.

To elektryczne ogrzewanie ścienne może być montowane także przez osoby nie posiadające doświadczenia w montażu tego typu ogrzewania. Zarówno do montażu na ścianie i suficie maty grzewcze na podczerwień powinny być przymocowane do surowej powierzchni wszędzie tam gdzie jest to niezbędne, w razie montażu więcej niż jednego modułu możemy je połączyć ze sobą. Po podłączeniu ich do prądu zakończyć tynkowanie. Umożliwić wyschnięcie tynku przed uruchomieniem systemu grzewczego. Ogrzewanie ścienne podtynkowe może być zainstalowane pomiędzy tynkiem a płytkami ceramicznymi: w takim przypadku przymocuj panel za pomocą elastycznego kleju. Warstwa kleju powinna go przykryć w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem. Przed położeniem płytek postępuj zgodnie instrukcją producenta kleju i czekaj aż klej całkowicie wyschnie. Użyj kleju elastycznego i pacek bezzębnych plastikowych aby nie uszkodzić elementu grzewczego. Prace elektryczne powinny być wykonane przez elektryka.

Mata grzewcza na podczerwień robiona jest również na zamówienie pod konkretny wymiar zgodnie z zamówieniem.

Maty grzewcze na podczerwień podtynkowe

Maty grzewcze na podczerwień dywanowe

Dodatkowe korzyści z systemu ogrzewania dywanowego:
• Zużycie energii nawet o 30~40% mniejsze w porównaniu do tradycyjnych mat wykonanych na kablu oporowym (dzięki specyficznej charakterystyce włókien węglowych)
• Niższa potrzebna temperatura w pomieszczeniu ( jest to oszczędność około 7-10% na każdy 1°C jaki ustawimy mniej na termostacie)
• Minimalne straty ciepła na zewnątrz: tylko 15% - ponieważ mata posiada izolacje termiczną oraz odbłyśnik.

Dywanowe ogrzewanie elektryczne

System ogrzewania dywanowego do zastosowania domowego jest wykonane z podkłady gumowego oraz wykończenia górnego z dywanu. Wewnątrz znajduje się kabel grzewczy z włókna węglowego, dywan zakończony jest wtyczką z regulatorem temperatury powierzchni grzejnika.

Dostępny jest również mała wersja dywanika grzewczego z przełącznikiem włącz wyłącz.

Maty grzewcze na podczerwień DYWANOWE

Mata grzewcza na podczerwień dywanowe - pod wymiar

System ogrzewania dywanowego na podczerwień do zastosowania domowego może być również wykonany na zamówienie pod konkretny wymiar oraz moc. Dzięki czemu możemy dokładnie dobrać odpowiedni wymiar do powierzchni pokoju dodatkowo nie potrzebne będą żadne łączenia ponieważ mata grzewcze na podczerwień jest wyposażona w kabel zasilający o długości 3 metrów (możliwość zamówienia dłuższego za dopłatą).

Maty grzewcze na podczerwień dywanowa robiona jest na zamówienie i występuje w mocy 200W/m2

Maty grzewcze na podczerwień DYWANOWE

Kable grzewcze i maty grzewcze zewnętrzne

Posiadamy również maty grzewcze do zastosowania zewnętrznego.

Są to między innymi urządzenia do ogrzewania podjazdów, ramp załadunkowych, chodników oraz schodów które zapobiegają powstawaniu oblodzeniom, gołoledzi oraz zapobiegają zaleganiu śniegu. Jak również do ochrony instalacji wodnej przed zamarzaniem.

Wśród mat grzewczych zewnętrznych posiadamy również do dachów oraz paneli fotowoltaicznych które zapobiegają zaleganiu śniegu.

Więcej szczegółów wkrótce.

Autor
Novli sp. z o.o.
Warszawa (woj. Mazowieckie)

Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie tekstów oraz zdjęć bez zgody autora zabronione.

maty grzewcze - maty grzejne - maty grzewcze na podczerwień - maty grzejne na podczerwień
mata grzewcza - mata grzejna - mata grzewcza na podczerwień - mata grzejna na podczerwień
ogrzewanie elektryczne podłogowe – ogrzewanie elektryczne ścienne – ogrzewanie pod dywan